Have a volunteer read through the introduction and chart of the “Supply Cost & Unit Rate” box on pages 22 and 23. Then read question 1 aloud and ask:
• How can you find the single Popsicle stick cost if purchasing 10,000? (Look at the chart to find how much 10,000 Popsicle sticks cost. Divide this cost by 10,000.)
• Is there a shortcut you can use rather than dividing by 10,000? (10,000 is a power of 10. So you can move the decimal point of $725.20 to the left 4 spaces.)