Often places will give you discounts for buying in bulk.
You want to buy 1 tub of popcorn and ride the carousel 2 times. What’s the best way to buy tickets? How much will you save?
Find the total tickets you need:
Tub of popcorn: 4 tickets
Carousel: 2 rides 2 tickets per ride = 4 tickets
Total: 8 tickets
Compare prices:
8 tickets at $1 per ticket = $8
6 tickets for $5 + 2 tickets for $1 = $5 + $2 = $7
$8 – $7 = $1
So you will save $1.